Ulakçı Haber

YERİN BİN METRE ALTINDA ÇALIŞAN İNSANSIZ İŞ MAKİNELERİ

YERİN BİN METRE ALTINDA ÇALIŞAN İNSANSIZ İŞ MAKİNELERİ
08 Ekim 2020 - 17:11

Madenler, dünyanın ihtiyaç duyduğu yüzlerce materyalin sağlanabileceği tek yer. Çok zorlu sahalar olarak madenlerde binlerce insan ‘’insani olmayan’’ koşullarda çalışıyor. Sandvik, 20 yılı aşkın süredir otonom iş makineleri üreten bir şirket. Devasa araçları, uzaktan kumandalı şekilde yönlendiriyor, hatta haritayı yükleyerek araçların robot süpürgeler gibi kendi kendilerine hareket etmesini sağlıyorlar. Toplamda 20 yıldır bu sektörün yıldız markalarından olan Sandvik, 2 milyon saati aşkın iş süresinde tek bir insanın dahi canına zarar gelmeden maden çıkarıyor. 

Sandvik 2018 yılında tamamen otonom yeni modellerini piyasaya sürmesiyle birlikte, yerin binlerce metre altında insanların çalışmasına gerek kalmadı. Bu iş makineleri kazıyor, dolduruyor, yukarıya taşıyorlar. Üstelik hiçbir insanın başlarında durması gerekmiyor. Can kayıplarının çok fazla olduğu sektörlerin başında gelen madenciliğe yeni bir soluk getiren araçlar dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılıyor.

Sandvik’te otomasyon ile ilgilenen Kıdemli Sistem Mühendisi Jouni Koppanen, “Bu kolay bir iş değildi,” diyor. “Farklı maden türlerini, farklı kaya boyutlarını göz önünde bulundurmanız ve doğru miktarda doldurmanız gerekiyor. Ama başardık. Otomatik yükleme işlevine sahip olan tek marka biziz. “

1990 yılından beri bu sektörde olan ve son 20 yıldır insana ihtiyaç duymayacak makineler geliştiren firma, gelecek planlarında ise madenlerin herhangi bir alanında insana ihtiyaç duymayacak sistemler geliştirmeyi planlıyor. Kumanda odasındaki bir kişinin konforlu şekilde onlarca makineyi kontrol edebildiği sistemler hem verimliliği arttırıyor hem de can kayıplarının tamamen önüne geçiyor. 20 yılda tek bir kaza bile yaşamamış olmaları da bunun bir kanıtı.

Dünyadaki tüm maden çeşitlerine uygun araçlar üreten Finlandiyalı markanın araçları henüz ülkemizde kullanılmıyor.  Firmanın paylaştığı tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz;

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.