Ulakçı Haber

MİCROSOFT, WİNDOWS 7’Yİ ÖLDÜREMİYOR

MİCROSOFT, WİNDOWS 7’Yİ ÖLDÜREMİYOR
08 Ekim 2020 - 14:23

Microsoft, kurulduğu yıllardan itibaren en çok pazar payına sahip işletim sistemleri üretiyor. Kendini sürekli güncelleyen şirket, kullanıcıların eski sistemlerde ısrarcı olmasından şikayetçi. 2020 sonunda desteğini tamamen keseceğini açıkladığı Windows 7, hala milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmaya devam ediyor. Bu da Microsoft’a milyonlarca dolarlık ek maliyet oluşturuyor. Çünkü hala %22’lik pazar payına sahip Windows 7’yi dış saldırılara karşı koruyup stabil tutmaya devam etmek, şirkete çok büyük ek maliyetler getiriyor. Aynı durum daha önce XP işletim sisteminde de Microsoft’un başına gelmişti. Kullanıcılarını Windows 7’ye taşımakta oldukça zorlanan Microsoft, uzun yıllar eski sistemi korumaya devam etmek zorunda kalmıştı.

Geçen yılın istatistikleri*

Windows 7, NetMarketShare verilerine göre yerini koruyor, hatta güçlendiriyor. Rapora göre işletim sistemi, bir ay önceki yüzde 22,31’lik kullanım oranını yüzde 22,77’ye çıkardı. Buradan Windows 7 kullanıcılarının henüz işletim sistemini terk etmek istemedikleri veya donanımlarını güncelleyecek imkanlarının bulunmadığı anlamı çıkarılabilir. Çünkü Windows 10, çıktığı günden beri onlarca güncelleme aldı ve Windows 7’ye göre daha yüksek donanım özellikleri istiyor. 

Windows 7, NetMarketShare verilerine göre yerini koruyor, hatta güçlendiriyor. Rapora göre işletim sistemi, bir ay önceki yüzde 22,31’lik kullanım oranını yüzde 22,77’ye çıkardı. Buradan Windows 7 kullanıcılarının henüz işletim sistemini terk etmek istemedikleri veya donanımlarını güncelleyecek imkanlarının bulunmadığı anlamı çıkarılabilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.