Ulakçı Haber

Kredi Yurtlar Kurumuna Kredi Borcu Olanlara Müjde

Kredi Yurtlar Kurumuna Kredi Borcu Olanlara Müjde
Avatar
Gül Akbaba( [email protected] )
10 Kasım 2020 - 22:15

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan torba yasaya son anda eklenen kısaca KYK borcu olarak bilinen Kredi Yurtlar Kurumu kredi borcu, bu kuruma kredi borcu olan olan milyonlarca genci yakından ilgilendiriyor.

Tüm Borçlar Mı Silinecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan torba yasada yer alan kanun maddesindeki düzenleme ile KYK borcu bulunan kişilerin faizleri silinecek ve anaparanın tabi tutulması ile birlikte KYK borcu yapılandırma işlemleri devreye sokulacak. Yapılan bu düzenlemeden SGK borcu, trafik ceza borcu gibi birçok borç sahibi de yararlanma imkânına kavuşacak. Mevcut konu ile ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkanvekili Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamada, işleyen faizlerin  peşin ödeme yapılması halinde %90 oranında silineceği ifade edildi. Daha önceki dönemlerde yapılandırmadan faydalanan veya yapılandırma yaptıktan sonra borç ödemesi gerçekleşmediği için yapılandırması bozulan kişilerin de yapılan bu düzenlemelerden faydalanabileceği belirtildi. Yapılan açıklamaya göre başlatılan adli takipleri durması için yapılandırma yapıldıktan sonra ilk taksitte ödenmesi yeterli oluyor. Borçların Hepsinin Silinmesi Söz Konusu Değil

Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM grup başkanvekili Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamada bazı sosyal medya hesaplarında ve sanal ortamda Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi borçlarını tamamının sileceğine dair açıklamaların yer aldığı fakat bu açıklamaların tamamen asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığı belirtildi.  KYK kredi borçları ile ilgili yapılacak olan düzenlemeler borçların tamamını silinmesini içermiyor. Mevcut KYK borçlarının faizlerinin büyük kısmını silinerek yapılandıralacağı konusuna özellikle vurgu yapılıyor. Aksi takdirde borçlarının tamamını ödeyen kişilere haksızlık  olacağı ifade ediliyor.

Birçok kişi dört gözle beklediği vergi borcu yapılandırması kapsamına giren borçlardan yapılandırma ile kurtulmak için başvuru yapacak kişilerin sayısının milyonları bulması bekleniyor. Torba yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesinin ardından, KYK borcu yapılandırma ve diğer borçların yapılandırması için müracaatlar başlayacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.