Ulakçı Haber

“Ermenistan’da askeri darbe olacak”

“Ermenistan’da askeri darbe olacak”
12 Ekim 2020 - 14:14

Bu sarsıcı iddia Azerbaycan’dan değil Rusya’dan geldi. Rus siyasi analisti Vitaly Arkov Rusya’da ilan edilen ateşkes sonrasında Ermenistan hükümeti ile askerlerin önceliklerinin çatışmaya başladığını ve bunun farklı sonuçları olacağını öne sürdü.

Vitaly Arkov’a göre mevcut ateşkes geçici ve yalnızca insani idi. Ermenistan ile Azerbaycan arasında yeni bir barış görüşmesi ancak Erivan’ın tüm uluslararası kararlara uymayı taahhüt etmesi ve işgal altındaki topraklardan çekilmesi halinde mümkün olabilir. Nikol Paşinyan hükümetinin bunu yapmayacağı zaten belli.

Arkov’un mevcut durum için yaptığı tespitler dikkat çekiciydi. “Artık savaşı sürdürmek Erivan için daha karlı, çünkü Ermenistan’daki durum öyle ki Paşinyan bu toprakları Azerbaycan’a geri verirse Ermeni toplumu tarafından bir ihanet olarak kabul edilecek ve doğal olarak iktidarı kaybedecek. Dolayısıyla Ermenistan’ın bu toprakları askeri yollarla kaybetmesi onun için daha az kötü olacaktır. Bu durumda Paşinyan toprakları geri verenin kendisi olmadığını, savaş sırasında kaybettiğini söyleyebilir. Yani Paşinyan’ın ana fikri, toprak kaybının tüm sorumluluğunu kendi ordusuna devretmektir”

Arkov “Ona göre Ermenistan generalleri Paşinyan’a itaat etmek istemiyor ve Moskova’da ilan edilen insani ateşkes onlar için bir öncelik değil. Bu kararı tanımıyorlar. Artık sadece kendi çıkarları için hareket ediyorlar. Bu yüzden Ermenistan’da askeri darbe senaryosunu göz ardı etmiyorum. Ermeni generaller, Paşinyan’ın eylemlerini bir ihanet olarak değerlendirecek ve onu ve tüm gücünü alaşağı edecek. Karabağ klanının temsilcileri tekrar iktidara gelecek ”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.