Ulakçı Haber

Egemen Bağış, Prag Kalesi’ni tanıttı

Egemen Bağış, Prag Kalesi’ni tanıttı
04 Nisan 2021 - 21:18

Türkiye ve Çekya arasındaki ilişkilerin gelişmesine çok büyük önem veren Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, sadece Türkiye’nin tanıtımını değil aynı zamanda görev yaptığı Çekya’nın kültür turizmine de katkıda bulunuyor.

Büyükelçi Egemen Bağış bir taraftan yaptığı açıklama ve çalışmalarla yerli ve yabancı basının ilgisini çekerken, diğer taraftan her hafta yayınladığı video mesajında bu hafta Prag Kalesi’ni tanıttı.

Prag Kalesi’nin Çekya’nın en çok bilinen tarihi yapılardan biri olduğuna ve Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünya’nın en büyük antik kalesi olduğu bilgilerini aktaran Egemen Bağış, kalenin aynı zamanda göreve başlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çekya Cumhurbaşkanı Miloš Zeman’a verilmek üzere ilettiği Güven Mektubu’nu takdim ettikleri yer olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Çekya’nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak da değerlendirilen Prag Kalesi için, Egemen Bağış şu bilgileri aktardı:

” Prag Kalesi, Çekya’nın en çok tanınan tarihi eserlerinden biridir. Bohemya ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu krallarına olduğu gibi, Çekoslovakya ve şimdi Çek Cumhuriyeti devlet başkanlarına çalışma mekanı olarak kullanılmaktadır.

2019’da Sayın Cumhurbaşkanımız Çek muadili Sayın Zeman’a hitaben imzaladığı güven mektubunu eşim Beyhan hanımla birlikte bu kale’de takdim etmiştik. Kalede İstiklal Marşımız çalınmış, bayrağımız göklere çekilmişti.

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre bu kale dünyanın en büyük antik kalesidir. 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğindedir.

Kalenin ilk kısımları 9.yüzyıla kadar uzanmaktadır.870 yılında yapılmaya başlanmıştır. İçinde bazikalar,kliseler, çalışma ofisleri ve özel bahçeler vardır.

Romanesk mimari tarzındaki bir saray da 12. yüzyılda eklenmiş, 14. yüzyılda da saray Gotik tarz ile yeniden inşa edilmiş, kalede de güçlendirme çalışmaları hep yapılmıştır ve bun nedenle hep ayakta kalabilmiştir. Ama Bohemya Savaşları’nda 1485 yılına kadar, kale hiç kullanılmamıştır.

Habsburg döneminde Rönesans stilindeki bazı yeni yapılar eklenmiştir. 1648 yılında sarayı İsveçliler yağmalamıştır. Bir çok zenginlikleri ve hazineleri yanlarında götürmüşlerdir.

1918 yılında bu kale yeni kurulan Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanlığı Sarayı olmuştur.

Kraliyet Sarayı ve bahçeler bir Slovenyalı mimar tarafından restore edilmeye başlanmıştır.
II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Çekoslovakya’yı işgal etmesinin ardından bu kale işgal kuvvetleri komutanı Heydrich’in idare merkezi olmuş; işgalin sona ermesinden sonra Soğuk Savaş boyunca komünist hükümetin idare ofisleri olarak kullanılmıştır. Çekoslovakya’nın dağılmasından sonra bu kale Çek Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanlığı Sarayı olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Bizde şuanda hala Cumhurbaşkanlığı ile ilgili bir toplantımız olduğunda; bu kaleye gelip buradaki yetkililerle görüşüyoruz. Çekya’nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak değerlendirebileceğimiz bu kalenin tarihi 870 yılından buyana çok büyük olaylara tanıklık etmiştir.

Hepinize iyi pazarlar diliyorum” dedi.

İşte Büyükelçi Bağış’ın Çekya’nın tarihi ve kültürel tanıtımına katkıda bulunan hoş videosu: