Ulakçı Haber

Egemen Bağış: Atatürk, demokrasi geleneğimizin temelini atmıştır

Egemen Bağış: Atatürk, demokrasi geleneğimizin temelini atmıştır
10 Kasım 2020 - 15:24

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. yıldönümü vesilesiyle Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış öncülüğünde Büyükelçilik binası önünde bir anma töreni düzenlendi. Törene Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış da katıldı.

Büyükelçimiz Sayın Egemen Bağış ve eşi Sayın Beyhan N. Bağış’ın Atatürk büstüne çiçek takdimi ile başlayan tören, Atamızın hatırası huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasını takiben Sayın Büyükelçimizin konuşması ile devam etmiş ve Atatürk’ün kendi sesinden yaptığı konuşma ile son bulmuştur.

Covid-19 tedbirleri nedeniyle törene Büyükelçiliğimiz mensuplarından oluşan sınırlı sayıda katılımcı iştirak etmiştir. Törenimiz Instagram üzerinden canlı yayın aracılığı ile toplumumuz ve takipçilerimiz ile de paylaşılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

T.C. Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın 10 Kasım töreninde yaptığı konuşma

82 yıl önce vefat etmesine rağmen her geçen gün daha iyi anlaşılan ve sevilen Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık ömrüne sığdırdığı büyük mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlamalıyız.

Atatürk’ü sadece 10 Kasım’larda değil her geçen gün rahmet, minnet ve hürmet ile anıyoruz.

Avrupa’nın, ekonomi, hukuk ve eğitim alanlarında büyük atılımlar yaptığı 19. yüzyılda gereken gelişme ve dönüşüm adımlarını atma konusunda geç kalan milletine bağımsızlığını kazandıran
Mustafa Kemal Atatürk, Türk devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20. yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek yaşamda en gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir.

Atatürk’ün sezgilerinin ve öngörü yeteneğinin ne kadar güçlü olduğunun yeni nesillere iyi öğretilmesi gerektiğine inanıyorum.

Sovyetlerin çökeceğini ve oradaki soydaşlarımızla kültür köprüleri kurmamız gerektiğini öngörmüş olması genç nesillere öğretilmelidir.

-“Kardeş Azerbaycan’dan gelen güzel haber”

Bu sabah kardeş Azerbaycan’dan gelen güzel haber, Karabağ’ın bağımsızlığına kavuşması onun hayallerinin gerçekleşmesi açısından son derece önemlidir.

Barışın kalıcı olabilmesi için bir Avrupa Birliği kurulması fikrini ortaya atmış olması Avrupa’daki insanların bilmesi gereken bir olgudur.

Bu öngörüler bizlere öğretilen “Dayısının çiftliğinde karga kovaladığından” çok daha önemlidir.

Atatürk gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, batı uygarlığının biliminden, teknolojisini özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. “Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir” diyen Atatürk refah toplumu olmayı hedef göstermiştir.

Bugün en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti de 2023 ve 2071 hedefleri ile onun gösterdiği istikamete doğru kararlılıkla yol almaktadır.

Atatürk’ün, Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde, totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada Atatürk, yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vererek demokrasi geleneğimizin temelini atmıştır.

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

-“Konuşmama Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum”

Konuşmama Yüce Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum. “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”
Bu düşüncelerle Büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor. Herkesi saygıyla selamlıyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.