Ulakçı Haber

Dünyaca ünlü Spor Foto Muhabiri Hüseyin Büyükkırcalı hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Spor Foto Muhabiri Hüseyin Büyükkırcalı hayatını kaybetti
12 Ekim 2020 - 23:31

Merhum boksör Muhammed Ali ile 1972 yılında Tokyo-Japonya’da çektirdiği fotoğraf ile o yıllarda uzun süre konuşulan bir röportaja imza atan Hüseyin Büyükkırcalı hayatını kaybetti.

Uzun yıllar ulusal gazetelerde spor foto muhabirliği yapan Büyükkırcalı’nın fotoğrafa olan ilgisi lise çağında başladı. Okul yıllarında sanatın tüm inceliklerini kavrayan Hüseyin Büyükkırcalı, basın sektörünün kalbi olan Babı Ali’den davet alınca İstanbul’a taşındı.

Milliyet Gazetesi’nin vazgeçilmez isimleri arasında yer alan Hüseyin Büyükkırcalı, çektiği fotoğraflarla Türk basın tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Merhum boksör Muhammed Ali ile 1972 yılında Tokyo-Japonya’da çektirdiği fotoğraf ile o yıllarda uzun süre konuşulan bir röportaja imza atan Hüseyin Büyükkırcalı, dünyada ve ülkemizde yüzlerce başarıya imza attı.

Gösterişten uzak ve mütevazi bir yaşam sürdüren Hüseyin Büyükkırcalı, bu sabah Bahçelievler’deki evinde kahvesini içtikten sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Milliyet’te 46 yıl kesintisiz görev yaptı

Fotoğrafçılığa 1956’da başlayan Hüseyin Büyükkırcalı, 1961 yılında foto muhabiri olarak başladığı Milliyet Gazetesi’nde 2007 yılına kadar kesintisiz görev yaptı.

İlk uluslararası ödülünü 1965’te World Press Contes ten (Hollanda) aldı. Daha sonraki yıllarda Japonya’da Nikkon Club’ın düzenlediği uluslararası yarışmalarda, siyah-beyaz ve renkli fotoğraf dallarında, birçok kez çeşitli ödüller kazandı. Çin Halk Cumhuriyetinde yapılan bir yarışmada “şeref sertifikası” elde etti. Stern (Almanya) dergisinin yıllıklarında fotoğrafları yayınlandı.

Hüseyin Büyükkırcalı, foto muhabiri olarak göreve başladığı yılları şöyle anlatmıştı:
“1963 yılında 3. Mevki bir trenle iki günde İstanbul’a gidip Milliyet Gazetesi’nin Aktüalite servisinde foto muhabiri olarak göreve başladım. Halit Çapın’lar, Çetin Altan’lar, Abdi İpekçi’lerin ve de Milliyet Gazetesi’nin Babiali’de bir okul olduğu bir dönemdi. Spor Servisinden Aktüalite’ye telefon edip acele Galatasaray’ın kuruçeşme adasında ki sezon açılışına bir foto muhabiri istemişlerdi. Beni yolladılar, sezon açılışında Gündüz Kılıç’ın Antrenör, Turgay Şeren’in futbolculuk dönemiydi. Spor muhabiri olarak yıllarca görev yaptım, sayısız Dünya Kupası ve olimpiyat takip ettim. Bizim zamanımızda teknoloji çok geriydi, şimdiki foto muhabirleri bu anlamda çok şanslı.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.