Ulakçı Haber

Bakan Koca: İstanbul’da yüzde 50 artış oldu

Bakan Koca: İstanbul’da yüzde 50 artış oldu
14 Ekim 2020 - 20:20

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplandı. Bakan Koca toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları;

Maskenin koruyuculuğu konusunda yeni veriler var. Grip vakalarının azalmasının nedeni de maske. Maske, sosyal mesafe ve el hijyeni grip vakalarını azalttı.

Türkiye krizin erken döneminden itibaren Avrupa hastalık önleme ve kontrol merkeziyle iş birliği içinde çalışmaktadır. 

Temmuz ayından itibaren normalleşme dönemine geçtik. Sınırlamalar kalktı. Bu yeni dönemin gereklerine uygun olarak kesitsel taramalar adını verdiğimiz virüs taramalarına başladık. Maske, sosyal medafe ve el hijyeni grip vakalarının da azalmasına sebep oldu.

Hava yolu ile yurt dışına gidenlere 490 bin test yapıldı. Taramalarda 1226 kişinin testi pozitif çıktı. 

15 Ekim’de saha taramasına tekrar başlayacağız. Aşı konusundaki gelişmeler salgına karşı tam bir güvence olarak görülmemelidir. Koronavirüs bulaştığı kişide 2-3 hafta fark edilemeyeceği gibi bu süre hayatının en zor anları da olabilir. Aşı, kendisini virüsten koruyamayanlar için çare değildir. Testi pozitif çıkanların ve bunların temaslılarının izolasyon kuralına uyması şarttır. 

Biliyoruz ki salgınlar yayılım odaklarına karşı yerinde müdahaleleri gerektiriyor. Vakaların artış gösterdiği bölgelerde sebepleri ortaya çıkararak ek tedbirler aldık.

Salgında başarı kazandıkça hayatın her alanında sırayla eski düzene kavuşacağımız bir sürece yaklaşıyoruz. Sizden istediğimiz biraz daha sabır ve sebattır.

“TÜRKİYE’NİN AŞI ÇALIŞMALARI 600 KİŞİLİK BİR EKİP TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

Aşı ortak çalışma grubunda aşı çalışmalarını doğrudan yürüten uzmanlar da bulunmaktadır. Türkiye’nin aşı çalışmaları 600 kişilik bir ekip tarafından yürütülmektedir. Şu an aşılardan ikisi insan bedeni aşamasına yakındır. 

Türkiye aşının gerektirdiği tüm teknolojik imkanları bilim insanlarına sunmuştur. Sizlerden bilim insanlarımıza inanmanızı istirham ediyorum.

SORU-CEVAP
İSTANBUL’DA YENİ ÖNLEMLER ALINACAK MI?

İstanbul’da genel olarak geriye dönüşlerle birlikte bir artış bekliyorduk. Biz şuan kısıtlama anlamında bir tedbiri düşünmüyoruz. Sahada yaygın şekilde filyasyon ekiplerimizi daha da arttırdık. Sahadaki ekiplerle birlikte temaslarını özellikle tespit etme süresi 7-7 buçuk dakika oldu. Hastaneye yatışlarda ciddi bir artışın olmadığını görmüyoruz. Doluluk oranlarına bir sorun yok. Bu dönemde bulaşmayı önlemek için maske kullanımının ve mesafe çok önemli. Kalabalık ortamlara da girilmemesi gerekir. Aile içi bulaşın daha fazla olduğunu görüyoruz. Artış olan illerimizde tedbirlere uymakla, sahada filyasyonu artırarak sonuç aldığımızı biliyoruz. Ankara’da Diyarbakır’da yaptığımız çalışmalardan biliyoruz. Dolayısıyla bu yükselişin nasıl düşeceğini artık toplum olarak da biliyoruz.

VAKA- HASTA SAYISI TARTIŞMASI

Son haftalar yoğun olarak gündeme gelen bir konu oldu. Vaka ve hasta tanımını yaptığımız günden beri olan bir konu. Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi vaka, hasta kavramlarıyla gölgelemeyelim. Biz tedavi rehberimizde semptomu, yani bulgusu olan kişilere test yapan ülkeler arasındayız. Bu semptomu olan kişilere yaptığımız testler dışında, Temmuz ayından itibaren de bizim kesitsel taramalar, yani ülkeler arası geçişlerin olduğu dönemde yapılan testler, celp ve terhis döneminde yapılan testler, sporculara yapılan testler gibi kesitsel yaptığımız taramalar oldu. Ayrıca saha taramalarımız oldu. Yarından itibaren de aileler tespit edildi, geç olmadan bu saha çalışmasını tekrar ediyor olacağız. Temmuz ayından bizim hasta olarak tanımladığımız semptomu olan, testi pozitif kişiler olarak tanımladık. Daha önce bu kesitsel çalışmalar olmadığı için vatandaşa şeffaf olmak için hasta tanımını kullandık.

Kişisel taramayı da bugün itibariyle DSÖ’ye bildirmiş olacağız. Bu ayrımı yapmak içindi. Farklı bir şey değildi. Test politikasına ilave olarak tarama yapmak girişimi oldu. Bunu vatandaşımıza şeffaf bir şekilde anlatmak içindi. O ayrımı yapmak içindi. Dolayısıyla kafalarda bir soru işareti olmaması gerekiyor. HES’te başından beri pozitif gördüğümüz her vaka yer alıyor. Sahada sonuç olarak sizin yaptığınız pandemiyle mücadelenin ötesine geçmiş oluyorsunuz. Pandemi için asla taviz sahada vermiyoruz. O nedenle sonuç alıyoruz. Vatandaşımız pandeminin başından beri verdiğimiz tüm bilgilerden emin olsun.

YÜZ YÜZE EĞİTİM SON DURUM

Bu dönemde yüz yüze eğitimin başladığı öğrenciler arasında salgının seyrini biz bilmek istiyoruz. 2 hafta geçtikten sonra başlayan yaş grubuyla ilgili vaka sayısını değerlendirip kademeli geçişe de geçmiş olacağız. O yüzden 3 haftalık sürecin sonucuna göre bir değerlendirme yapılacak.

AŞI ÇALIŞMASI

Bir aşının üretim aşamasına geçtiğini bahsetmiştim, 2. aşının da çok yakın olduğunu söylemiştim. 1. aşının dolumu üretimde bugün bitti. Sterilite çalışmasına yarın geçecek. Ortalama bu süre 2 hafta. Aşı yapılacak kişilerin tespiti, karantina ve testlerle ilgili bu dönemde söz konusu olacak. 2 hafta sonra gönüllüleri almış olacağız. 2. aşı için de üretim safhasına gelinmiş oldu. 1 yada 2 hafta içinde gelişmelere göre aktarmış olacağız. Yurt dışında Çin ve faz3 çalışması Türkiye’de başladı. Vatandaşımız üzerinde etkisini gördüğümüzde ona göre karar verme yetisindeyiz. Şuan bir olumsuzluk görülmedi. 3-4 haftalık bir süreç sonrası değerlendirme yapacağız.

1,5 MİLYON DOZ GRİP AŞISI GELECEK İDDİASI

Grip aşısıyla ilgili yanlış bir algı oluşturuluyor. Bu dönemde herkesin aşı yaptırması gerekiyor tarzında bir yaklaşım var. Dünyada aşı gribi %20 oranında artış söz konusu. Eğer TEB’in yurt dışında ruhsatlı bulduğu bir aşı varsa bunu getirebilir. Eğer ruhsatsız bir aşıysa bize söyleyebilir. Türkiye’de ruhsatı yoksa biz bu aşıyı halk sağlığı için DMO üzerinden almaya hazırız. Aşı sadece 1 virüse karşı koruyor. O aşı hangisine karşı geliştirildiyse ona karşı etkilidir. Maske ve mesafeyi aşıdan daha çok önemseyelim. Ama riskli olan vatandaşlarımıza da ön planda başlamış olacağız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.